Amerikai tanulmány a HPV oltás szövődményeiről
Milyen tünetek esetén ajánlatos megtagadni a további részoltásokat?
Nem megalapozott a hatóságok azon állítása, hogy a Gardasil (Silgard) nevű oltás biztonságos. Az amerikai Nemzeti Oltásinformációs Központ (NVIC) 2010-es tanulmánya szerint ugyanis statisztikailag bizonyítható, hogy a hat vizsgált haláleset és a további harminchárom rosszullét összefügg az oltással. A tanulmány írói azok számára, akik mégis az oltás mellett döntenek, mindenképpen azt javasolják, hogy informálódjanak a lehetséges szövődményekről, és ha magukon intő jeleket tapasztalnak, tagadják meg a további részoltásokat.
A korábban is vitatott hatásfokú és biztonságú Gardasilt, mely hazánkban Silgard néven került forgalomba, a méhnyakrákkal és nemi szervi szemölcsökkel összefüggésbe hozható humán papillómavírus (HPV) ellen fejlesztették ki.
Az amerikai Gardasil tanulmány önkéntes adatszolgáltatói 10-26 év közötti oltáskárosultak voltak (legtöbbjük 15-18 éves), akik azt állították, hogy az első részoltás előtt jó egészségnek örvendtek. Többen aktívan sportoltak is, és jó teljesítményt nyújtottak az iskolában. Az oltások után azonban jelentősen megugrott a panaszaik száma, és romlott mind a fizikai, mind az iskolai teljesítményük.
A tünetek száma megduplázódott vagy megnégyszereződött
A tanulmány készítői a harminckilenc lányt öt csoportba sorolták, aszerint, hogy hány oltást kaptak meg, illetve hogy az oltások után „csak" megbetegedtek, vagy meg is haltak.
- csoport (15 fő): Ezek az önkéntesek mindhárom részoltást megkapták; közöttük haláleset nem történt, csak szövődményes betegségek jelentek meg. Az első oltás után személyenként átlagban 1,5, a második után 2,5, a harmadik után 6,6 tünetet jeleztek a résztvevők. Az első adag után észlelt tünetek száma tehát majdnem megduplázódott a második injekció után, és több, mint megnégyszereződött a harmadik után.
- csoport (9 fő): Ők a három részoltásból csak kettőt kaptak meg, és haláleset közöttük sem történt. Ők az első dózis után összesen átlagban 2,4, a második után 8,3 túlnyomórészt új, korábban nem létező tünetet jeleztek. Az első injekció után észlelt tünetek tehát majdnem megnégyszereződtek a második után. Az utolsó részoltást megtagadták.
- csoport (9 fő): Ők csak egy adag Gardasilt kaptak. Haláleset nem történt. Személyenként átlagosan 5,8 új tünetet figyeltek meg. A további részoltásokat visszautasították.
- csoport (5 fő): Három adag Gardasilt kaptak, és a harmadikat követően meghaltak. Az első részoltás után átlagban 1,4, a második után 3,2, a harmadik után pedig 5,2 tünetet tapasztaltak. Az előző három csoporthoz hasonlóan tehát az oltás előtt nem létező tünetek száma megduplázódott, illetve megnégyszereződött az újabb részoltásokat követően.
- csoport (1 fő): Két adag Gardasilt kapott, és a másodikat követően meghalt. Az első részoltás után nem tapasztalt tüneteket, a második után ötfélét.
Szédülés, fejfájás, végletes fáradtság, szemölcsök és kiütések
A 14 leggyakrabban jelzett tünet közül azok, akik az oltásokat követően nem haltak meg, „csak" megbetegedtek, három tünetet szinte mindenki tapasztalt: szédülést, fejfájást és végletes fáradtságot. Ezek általában nem azonnal jelentkeztek, hanem órákkal vagy napokkal az oltás után. A fejfájás és a szédülés szakaszos jellegű volt, a további oltásokkal súlyosbodott, és gyakran igen legyengítette az egyént, hiszen hónapokig folytatódott.
Gyakran fordult elő neuromuszkuláris probléma is, pl. izomfájdalom, zsibbadás és izomgyengeség. További tünetek: izületi fájdalom, koncentrációzavar, émelygés, mellkasi fájdalom, depresszió, homályos látás, menstruációs zavar, bél- és szívműködési rendellenességek, pl. szakaszosan jelentkező erős szívdobogás vagy szabálytalan szívverés, rohamszerű rosszullét, személyiségbeli változások és bőrproblémák (szemölcsök és kiütések). Az egyetlen tünet, mely a harmadik oltás után kevésbé volt jellemző, mint a korábbi adagok után, az a rohamszerű rosszullét. Ez azonban azzal magyarázható, hogy akiknél előfordult ilyen a második oltás után, többnyire megtagadták a harmadik adagot.
Annak a hat személynek, akik a Gardasil oltás következtében elhunytak, a leggyakoribb tünetei a következők voltak: végletes fáradság, szédülés vagy fejfájás, és bőrproblémák. Negyven százalékuk tapasztalt neuromuszkuláris problémát, úgy mint zsibbadás, izomgyengeség; vagy légzőszervi gyulladást, köhögést, illetve szív- és érrendszeri tüneteket. Egy személy rohamszerű rosszullétről számolt be. Boncolással öt halálesetben nem sikerült megállapítani a halál okát. A hatodik boncolási jegyzőkönyv kiállítása még folyamatban van.
További gyakori tünetük volt még a menstruációs zavar, a koncentrációs problémák, depresszió, bőrproblémák (nemi szervi és egyéb szemölcsök, kiütések), személyiségbeli változások és szívműködési rendellenességek (pl. szabálytalan szívverés).
Az önkéntes nyilatkozók által felsorolt tünetek gyakorlatilag megegyeznek azokkal, melyeket az Amerikai Neuromuszkuláris és Elektrodiagnosztikai Orvosi Egyesület (AANEM) az autoimmun rendellenességek tüneteiként tart számon.
Harminc, illetve három napon belül jelentkeztek a tünetek
Azokban az esetekben, amikor az oltott személy nem halt meg, az oltási szövődmények első tünetei rendszerint harminc napon belül jelentek meg, az elhunytak esetében pedig három napon belül. A harmadik oltás és a halál között két nap, tizennyolc nap, négy hónap és hat hónap telt el. Abban az egyetlen esetben, amikor a válaszadó a második részoltást követően halt meg, a tünetek azonnal jelentkeztek, és a második adag megkapása után hét nappal állt be a halál.
Figyeljük az intő jeleket!
Más tanulmány, mely részletesen vizsgálná a Gardasil egy-egy részoltásával összefüggésbe hozható tüneteket, nem ismert. E tanulmány megállapítása pedig az, hogy a hatóságok alaptalanul állítják, hogy a Gardasil biztonságos. A haláleseteknek az oltások megadásával való időbeli összevetése alapján megállapítható, hogy extrém valószínűtlen a véletlen egybeesés. Ha a hivatalos hatóságok által hirdetett véletlen egybeesés állna fenn, akkor a halálesetek száma nem növekedne az egyes részoltások megadásával.
A hat halálos áldozat semmilyen más orvosi kezelésben és védőoltásban nem részesült akkoriban, és statisztikailag bizonyítható, hogy a Gardasil összefüggésbe hozható a halálukkal.
Azok számára, akik úgy döntenek, hogy beadatják maguknak a HPV elleni oltást, mindenképpen javasolt, hogy informálódjanak az oltási szövődményekről, és ha intő jeleket tapasztalnak, tagadják meg a további részoltásokat.
Nem kényszeríthetnek a teljes oltássorozat elfogadására
Ezúton szólítjuk fel az oltási kampányokban résztvevő önkormányzatokat, hogy a fenti tanulmány megállapításainak fényében gondolják újra az ingyenes oltásokkal kapcsolatban támasztott feltételeket, és amennyiben egy jelentkező megtagadja valamelyik részoltást, ne kötelezzék a megkapott adag(ok) költségeinek megfizetésére.
Írta: Tóth Krisztina és Bokányné Lepold Andrea • Lektorálta: Dr. Turcsányi Zsolt
Az NVIC tanulmányának teljes szövegét itt olvashatod (angolul).
A Gardasil az Egyesült Államokban már 89 halálos áldozatot követelt. Virtuális emléktáblájukat itt tekintheted meg.
A zalaegerszegi önkormányzat ingyenes HPV oltási kampányáról itt olvashatsz.